چهل سال ديگر در کوچه نيوز (مصاحبه با رییس مرکز حفظ، نگهداری و تکثير نخبگان)
ساعت ۳:٥۳ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٥/٧/۱٦  

این مصاحبه، یکی از مطالبی است که چهل سال دیگر در این وبلاگ منتشر می‌گردد:

مقارن با چهلمين سال تاسيس مركز حفظ و نگهداري و تكثير نخبگان، مصاحبه‌اي با رييس اين مركز ترتيب داده شده است كه به گزيده‌اي از آن را می‌خوانید! خبرنگار اين مصاحبه شكيلا پور پارسي نوه‌ي مرحوم كاوه پارسي بنيان گذار خبرگزاري كوچه نيوز است.

شكيلا: جناب سربرادر احمدي پور لطفا كمي در مورد ساختار اين مركز توضيح دهيد.

احمدي پور: اين مركز در سال 1385 به منظور حفظ و نگهداري نخبگان تشكيل شد و در سال 1394 با توجه به پيشرفتهايي كه برادران در زمينه شبيه سازي در مركز رويان انجام داده بودند معاونت تكثير نيز به اين مركز اضافه شد و در حال حاضر با توج به آنكه گونه‌ي نخبه ايراني در داخل كشور رو به انقراض گذاشته، معاونت حفظ و نگهداري فعاليت خود را بصورت بسيار محدود و در حد آزمایشگاهی انجام می‌دهد.

شكيلا: ممكن است در مورد فعاليت‌هاي معاونت تكثير بنياد نخبگان بيشتر توضيح دهيد.

احمدي پور:

متاسفانه ده سال اول فعاليت مركز در تعريف نخبه طي شد و زماني كه تعريف جامعي از نخبه ارائه شد متوجه شديم هيچ نخبه‌اي در كشور نيست! طي سالهاي بعد برآن شديم كه با كمك برادران مركز رويان كه موفق به شبيه‌سازي بزغاله شده بودند نخبگان را شبيه سازي كنيم! از اينرو، معاونت تكثير، به اين منظور ايجاد و شروع به كار كرد!

شكيلا: لطفا در مورد پيشرفتهاي معاونت تکثیر مركز بيشتر توضيح دهيد!

احمدي پور:

كار شبيه‌سازي  بسيار سخت است! چندين بار برادران اين معاونت موفق به شبيه‌سازي شده‌اند اما متاسفانه از آنجا كه دي ان ا اوليه از افراد غير متعهد بوده، نخبه‌هاي شبيه‌سازي شده فاقد تعهد لازم بوده و غالبا افراد سكولار از آب در مي‌آيند! و خوب تکلیف این افراد از همان بچگی با دستگاه سکولمتر مشخص می‌شود!

شكيلا:

آيا اين صحت دارد كه نسل نخبگان در كشور نابود شده است!

احمدي پور:

بر فرض كه چنين باشد، خيلي بهتر، متاسفانه اغلب كساني كه جامعه به غلط آنها را نخبه مي‌دانستند افراد غير متعهدي بودند كه از كشور خارج شده‌اند و اكنون مطابق گفته زيست شناسان تنوع گونه‌اي آنها از دست رفته است و ما تنها به جنازه‌ي برخي افراد قديمي دسترسي داريم كه براي ايجاد نژاد نخبه اصلاح شده از دي ان اي آنها استفاده مي‌كنيم!

شکیلا:

برخي معتقدند كه در حال حاضر ضريب هوشي مسئولين كشور به كمتر 50 رسيده آيا شما اين مطلب را تصديق ميكنيد!؟

احمدي پور:

اين مطلب به من ربطي ندارد! خدا رحمت كند مرحوم كاوه را او هم سوال پرت پلا زياد مي‌پرسيد!

شكيلا:

با عرض پوزش مي‌توانم جريان نخبه وارداتي را از شما بپرسم

احمدي پور:

جريان خاصي ندارد! در دهه سوم فعاليت اين مركز ما خواستيم كه از نخبگان خارجي در داخل استفاده كنيم و چند نمونه نخبه سوداني را وارد كرديم كه از نظر تعهد، بسيار نژاد مرغوبي بودند ولي به لحاظ مسائل ديگر با شرايط ايران همخواني ندارند!

شكيلا:

چه شرايطي؟

احمدي پور:

جواب نمی‌دهم! سوال بعدی!

شكيلا:

به عنوان آخرين سوال خواستم بدانم شما اميدي به احياي مجدد نخبه‌ي اصيل ايراني داريد!

احمدي پور:

همانطور كه گفتم نخبه اصيل ايراني از روز اول هم تحفه‌اي نبوده كه ما بخواهيم آنرا احيا كنيم! تازه مملكت از دست اينها راحت شده! اما نخبه متعهد را اميدواريم بتوانيم در اولين دوره‌ي نخبه ريزي ايجاد كنيم!

شكيلا:

با تشكر از وقتي كه به كوچه نيوز داديد!

احمدي پور:

باشه!

 


کلمات کلیدی: