و اما ازدواج موقت! (مسئله اين است)
ساعت ٢:۱۸ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٦/۳/٢٩  

فيلمي  به ياد دارم  كه نقش اول آن را عليرضا خمسه بازي مي‌كرد! عليرضا خمسه نقش جنگلباني را بازي مي‌كرد كه وظيفه حراست از جنگل را داشت، هرگاه درختان جنگل قطع مي‌شد يا مثلا حيواني به خلاف شكار مي‌شد و او راه ديگري براي مقابله با خلافكار نداشت، مي‌گفت: اينها به فرموده بوده است.

در مورد ازدواج موقت هم، همين اتفاق در حال وقوع است!
روابط نامشروع جنسي گرچه در همه‌جاي جهان وجود دارد ولي حداقل از نظر اخلاقي و مذهبي نامشروع خوانده مي‌شود!
گرچه ممكن است حكومت‌ها به لحاظ تعريفي كه از خود دارند (نبايد در حيطه‌ي خصوصي افراد وارد شوند) در مقابل روابط نامشروع شهروندان بي‌تفاوت باشند (و نه توجيه‌گر آن)  و شايد برخي از حكومت‌ها هم به دلايل اقتصادي و سياسي با آن مبارزه نكنند. اما ........ اين اعمال از نظر اخلاقي و مذهبي در همه‌ جاي دنيا مذموم است. مثل دروغ، دروغ در همه جاي دنيا به اندازه كم و زياد رواج دارد ولي همه‌ي مباني اخلاقي و ديني در عالم آن را مذموم مي‌دانند!

شايد هر حكومتي بنا به دلايل بسيار متعدد از كنار روسپيگري با كمي گذشت گذر كند و شايد برخي آن را در اماكن مشخصي محدود كنند (مانند قبل از انقلاب) ولي اسم آن محل را خانه عفاف نمي‌گذارند  (مثل محله‌ي جمشيد) و همه با خجالت از آن كوي گذر مي‌كنند نه با شهامت (به تعبير وزير كشور)! به زعم افكار عمومي آن موقع (قبل از انقلاب)، هم زنهاي آن خيابان كاري غير شرعي و غير اخلاقي انجام مي‌دادند هم مردهايي كه به آن خيابان مي‌رفتند نقاب كلاه خود را روي صورت مي‌كشيدند!

پوشاندن لباس شرعي به كاري غير اخلاقي فقط براي آن است كه هر كاري كه در جامعه انجام مي‌شود بايد بفرموده آقايان باشد. و كاريكاتور آن اين است كه اگر روزي مشروب هم خيلي زياد شد، دولت بجاي محدود كردن آن (و نه ممنوع كردن آن) بگويد رنگ قوطي آنها را بسابيد و آب بكشيد و با جرات هرچه خواستيد بخوريد! اين راه شرعي آن است!


کلمات کلیدی: