ما هيچ ما نگاه

اين پست را به عنوان كامنتي براي آخرين نوشته‌ي مريم نوشتم:

دوران سربازي، دنياي بسيار جالبي را براي انسان شكل مي‌دهد كه مصداق اين مصرع است:

گويي از اين جهان به جهاني دگر شدم!

آرزوي شما اين مي‌شود كه به جاي نگهباني خوابگاه، آبياري و نظافت باغچه را به شما بدهند!

آرزو مي‌كنيد با افرادي هم گروه شويد كه قشنگ غذا بخورند!

اسحله‌اي نو براي ميدان تير پيدا كنيد!

نگهباني شب را با روز تغيير دهيد!

يك ساعت وسط روز از رژه فرار كنيد و در خوابگاه بخوابيد!

و
....

و دنياي شما به همين كوچكي مي‌شود!

مثل دوران كودكي!

و شايد براي همين شباهت سربازي به دوران كودكي است كه اينقدر خاطره انگيز و قشنگ است!

زماني كه من دوران آموزشي را مي‌گذراندم، گردان ما، از گروهان ما و 6 گروهان ديگر تشكيل مي‌شد، گروهان يك تا 4 را سربازان زير ديپلم تا ديپلم تشكيل مي‌دادند  و گروهان 4 و 5 سربازان فوق ديپلم و ليسانس و بالاخره گروهان ما متشكل بود از 10 پزشك 15 فوق ليسانس 2 نفر دكترا و الباقي تا 50 نفر ليسانس و فوق ديپلم!.

كل گردان دو ساختمان دستشويي توالت داشت كه هر كدام  داراي حدود 15 باب توالت بودند!

نظافت توالت‌ها به عهده سربازان زير ديپلم بود!
چرا؟؟؟
ارتش چرا نداره! (البته ما در وزارت دفاع بوديم ولي آنجا هم چرا نداشت!)

اين مسئله كه توالت‌ها را بايد زير ديپلم‌ها بشويند آنقدر بديهي بود كه هيچ كس راجع به آن فكر نمي‌كرد!

بخاطر مسئله‌اي كه بين بچه‌هاي گروهان ما و فرمانده گروهان پيش آمد، براي تحقير بچه‌ها، نظافت دستشويي‌هاي گردان براي روز بعد به دو نفر از پزشكان گروهان واگذار شد!
 
دوستان پزشك ما آنقدر ناراحت شده بودند كه  خوابشان نمي برد! غربت، دوري از خانواده و دوستان مذكر و مونث! دوري از روزهاي شيرين ... بيداري، بيخوابي، رژه و حالا شستشوي توالت گرداني 300 نفره!
همه در عين حال كه دلشان براي آنها مي‌سوخت، نگران روزهاي ديگري بودند كه شايد بايد اين كار را بكنند! و از تحقير فراواني كه بايد متحمل شوند ناراحت و نگران!

بالاخره صبح با اذان صبح فرا رسيد و توالت‌‌ها منتظر بودند تا پزشكان محترم بروند و خستگي يك روز كار مداوم را از چهره‌ي زنگار گرفته‌ي آنها بزدايند!

من اولين داوطلبي بودم كه به جمع دو نفره آنها پيوستم! آرج صميمي دوست فوق ليسانس من نيز بعد از من و دكتر آبتين معبودي نيز نفر سوم! جمعا 5 نفر شديم! گويي باري به بزرگي همه‌ي توالت‌هاي كثيف دنيا را از پشت دو پزشك اول برداشتيم!

وارد توالت‌ها شديم! ابتدا با آب، بعد با جوهر نمك و بعد با پودر لباسشويي و نهايتا با تي تمام توالت‌ها را شستيم و خشك كرديم و خنديديم و امروز هم زنده‌ايم! و البته تحقير هم نشديم! 

اين رفتار بازتاب عجيبي بين همه داشت! به نحوي كه پس از ما داوطلبين ديگري نيز از بقيه‌ي بچه‌هاي گروهان خواهان پيوستن به ما بودند و البته تعداد ما براي اين كار خطير كافي بود و اضافي بود!

نگاه ما و برخورد ما با كاري كه مي‌كنيم يا مجبوريم بكنيم به آن كار شكل و معنا مي‌دهد حتي مبارزه‌ي ما نيز!

لذا ما هيچ ما نگاه!

/ 13 نظر / 4 بازدید
نمایش نظرات قبلی
نرگس

خوب نگاه کردن رو هم بايد ياد گرفت يا کسی مثل شما با نگاهش به ياد بقيه بياره!

مينا

من فکر می کنم نظر شما و دید شما خیلی خوبه و ناشی از آرامشی هست که انسان باید سعی کنه در مقابل مشکلات به دست بیاره خصوصا شرایطی رو که نمیشه تغییر داد. ولی در این مورد خاص این صورت مساله نیست که آرزوهای آدم رو نابود می کنه .بودن یا نبودن حجاب آنقدرها انسان رو آزار نمیده. ولی مردای بیکاری که به خاطر ورشکستگی اقتصادی کارخونه ها تصفيه می شن و به خاطر معيشت گريه می کنند.آدم رو نابود می کنه.اونوقت که خوب نگاه کردن به پدیده ای که ذهن جامعه رو از دیدن سقوط ایران منحرف می کنه هنری ميشه که هنرمند قابلی می خواد.

کاوه

من قصد ندارم سياسي بنويسم و همينطور خيلي جدي! اما گاهي مجبورم: دردهاي اين مملكت خيلي ريشه دار، خيلي متنوع و خيلي زياد است! سنگين‌ترين درد اين مملكت مي‌تواند اين باشد كه مردي مانند مهندس سحابي كه يازده سال از جواني خود را قبل از انقلاب در زندان گذراند بعد از انقلاب نيز به جرم مسخره‌ي جاسوسي به زندان افتاد و بجاي آنكه يكي از پايه‌هاي مملكت باشد، از درد اين اتهام فرتوت و نحيف شد و با تكيه بر عصا از زندان خارج شد و توان بدني خود را به كل از دست داد! اما هم او نشكست زير اين بار بد نامي (جاسوسي)، سكته كرد از غصه‌ي اين اتهام اما تحقير نشد! مهم اين است كه تحقير نشد! زيرا احساس حقارت نكرد! هرگاه كسي احساس حقارت كند، لحظه‌اي است كه تحقير شده است! هر گاه كسي نا اميد شود لحظه‌اي است كه ديگر اميدي بر او نيست! و اگر ما از مملكتمان نا اميد شويم! ..... منظور من از اين نوشته اين نيست كه دنيا را با همين شكلش قبول كنيم! منظور من اين نيست كه برويم در ميني بوس نيروي انتظامي به صورت داوطلبانه سوار شويم! منظور من اين است كه تحقير نشويم!

وحيد

با حسينا موافقم يعني كاري كه شما كرديد عالي بود. با مينا موافقم ولي يه جاهايي آدم همين پذيرش ميشه تنها تخليه روانيش! حكايت اون يارو بود كه داشت شلوارش رو تو رودخونه ميشست، ميزنه آب از دستش ميقاپه و هر چي ميره دنبالش نميتونه اونو بگيره، بعد به خودش ميگه:‌اه بابا ولش كن، انقدر توش گو.يده بودم! تجربه يه عمر زندگي (نميگم چند سال!) بهم ياد داد با هركسي بايد مثل خودش بود وگرنه تحقير ميشي! هم پيش خودت هم پيش طرف. ولي اگه مثل خودش رفتار كني حداقل پيش خودت تحقير نشدي. حكايت شما منو ياد يه خاطره كاملا مشابه تو خدمت انداخت در شرايط مشابه گردان شما ما هم به تميز كردن توالت محكوم شديم تمام بچه هاي گردان شامل همون مهندس و دكترها يكدست گفتند نميكنيم به كچلي محكوم شديم و باز هم گفتيم نميكنيم خلاصه فرمانده گردان به يه اصلاح جزئي براي اينكه خيلي ضايع نشه رضايت داد! البته قبول ميكنم كه طرف كوتاه اومد وگرنه ميتونست بيچارمون كنه!

تک سوار

چشم ها را بايد شست. من منظور شما را اينگونه برداشت می کنم، که در بدترين و خفقان آورترين شرايط به اهداف بزرگ پيشرفت خود بيانديشيم. و هرگز با نگاه اشتباه جامعه بر منش شخصيتی خويش نلرزيم و بر خويش استوار بمانيم!

حضور

با سلام شايد کسانيکه در شرايطی مشابه شرايط شما قرار نگرفته اند از ابتدای مطلب زياد سر در نيارن ولی يه درس خيلی بزرگ و يه پيام خيلی قشنگ برای همه ما داشت: وقتی شرايط رو بپذيريم و برای زندگی خوب در اين شرايط برنامه ريزی کنيم ديگه هيچ چيز و هيچ کس نمی تونه باعث تحقير و ناراحتی ما بشه.! تو پادگان شما بالای دیپلم ها مثلا تنبيه شدند ولی پادگان آموزشی ما ليسانس و غير ليسانس نداشت!!!! موفق باشيد

مريم پارسی

من دو شب پيش يک کامنت بلند بالا نوشتم که ييهو پريد! و چون سرماخوردگی مرا سخت تحت فشار قرار داده است ديگر نشد که دوباره بنويسمش! الان که آمدم همان کامنت را بنويسم ديدم توضيحات و کامنت ها آنقدر گويا هست که بهتر است آن را نگويم. با خواندن این جملات به فکر فرو رفتم: هرگاه كسي احساس حقارت كند، لحظه‌اي است كه تحقير شده است! هر گاه كسي نا اميد شود لحظه‌اي است كه ديگر اميدي بر او نيست! و اگر ما از مملكتمان نا اميد شويم!... فکر می کنم با خواندش آرام شدم. برای همه چیز ممنون ...

سيامک فريد

شانس آورديد به خاطر خوب تميز شدن توالتها هميشه اين مهم را به شما واگذار نکردند. البته اشکالی ندارد دکتر توالت بشورد ولی توالت شور بيايد دکتری کند مشکل درست می شود

اسپايدرمرد

اره ما بچه شديم! دلمون برای مامانمون تنگ ميشه و دوست داريم زود برگرديم پيشش..! در مورد خوب غذا خوردن هم شديدا موافقم..! هيچ کدوم از شرايطش بدتر از دويدن دور ميل پرچم نيست..! خوش به حالت که سربازيت رو رفتی..