یک تابستان گم شده! از یابنده ...

در آن سالهایی که خیلی هم دور نیست، تابستان با ساختن بادبادک‌ها شروع می‌شد،

دخترها با موهای گره خورده پشمکی و پسرها آفتاب سوخته، عرق کرده! با شلوارهای زانو سوراخ و ساب رفته، سه‌تا چهارتا، با سریشم و کاغذ روغنی و حصیر، یک تیم بادبادک‌سازی بودند! کوچکترها دنباله می‌ساختند و بزرگترها سینه‌بندی تنظیم می‌کردند!

عصرهای تیرماه، آسمان پر از بادبادک‌ بود، خیلی زیاد!

بادبادکها کله‌ می‌کرند، ملاٌ می‌شدند، قیقاج و .... (کله بر وزن فلٌه)

فریاد و هیاهو روی پشت‌بام‌های دو طبقه!

نخ ول بده! جمع کن! سوت شد و خال شد و ... 

و دست آخر، نامردها با تیرکمون مگسی* زدند وسطش! ....

بادبادک جر خورده را نمی‌شه وصله کرد، نه که نشه، می‌شه، اما کله می‌کنه! درست مثل دل شکسته!

فدای سرت که رفت، یکی دیگه میسازیم!

حالا اما بیست سالی می‌گذرد و دیگر بادبادکی نساختیم! چینی آن زیاد شده! پلاستیکی!

راستی دل نشکن، تاشو، دسته فلزی حالا چند است؟! با سرویسش باید خرید یا تک فروشی هم دارند؟!

*تیرکمان مگسی:  یک سیم مفتول تا شده بود تقریباً مثل V، یک یا چند لایه کش قیطانی یا کش شورت (ببخشید) به دو سر آن می‌بستند، بعد با تیرهای مخصوصی که از کابل برق درست می‌کردند تیر‌اندازی می‌کردند!

پ. ن.: در حالیکه عده‌ای در این شهر فرزندان، خواهران، برادران و دوستان خود را که تا دیروز با هم بوده‌اند گم کرده‌اند، چه خودخواهانه به نظر می‌رسد کسی دنبال تابستان‌های خوش کودکی‌اش باشد!

/ 3 نظر / 9 بازدید
ماشا

سلام. من کاملا احساس ترا میفهمم چون سی سال است کودکیهایم را تابستانهای و بهارا هایم را گم کرده ام. خاطرات گذشته مثل خوابی بود که با بیداری بزرگسالی اشفته شد. اه و افسوس برای روزهای خوب کودکی. به من هم درد سر بزن و نظر ی بده.

كودكيهايم اتاقي ساده بود قصه‌اي دور اجاقي ساده بود شب كه ميشد نقشها جان ميگرفت روي سقف ما كه طاقي ساده بود مي‌شدم پروانه خوابم ميپريد خوابهايم اتفاقي ساده بود زندگي دستي پر از پوچي نبود بازي ما جفت و طاقي ساده بود قهر ميكردم به شوق آشتي عشقهايم اشتياقي ساده بود ساده بودن عادتي مشكل نبود سختي نان بود و باقي ساده بود (قیصر امین پور)

همراه

زندگی باید کرد. باید شاد بود و امیدوار. ممنون از خاطره کودکی که نوشتی. کودک درون نیاز به نوازش دارد. تو مرا به یاد او انداختی... آنها که در راه هدفی والا رفتند اندوه هموطنانشان را نمی خواستند پس یادشان را گرامی می داریم و به کوری چشم دشمنان با امید و روحیه عالی راهمان را ادامه می دهیم.